Czystość w hotelu, czyli pranie pościeli hotelowej

pranie pościeli hotelowej

Pościel hotelowa, podobnie jak ręczniki, szlafroki i inne tekstylia, wymaga częstego prania. Powinna być ona zmieniana po każdym odwiedzającym nas gościu, bez względu na standard hotelu. Ponadto niektórzy wypoczywający w naszym obiekcie życzą sobie dodatkowych zmian pościeli. Właśnie dlatego pościel hotelowa prana jest wielokrotnie częściej niż ta domowa. Jak zatem prać pościel oraz inne tekstylia, by zaoszczędzić czas i pieniądze? Masz do wyboru dwa rozwiązania.

Pranie pościeli hotelowej we własnej prani

Rozwiązanie to dobrze sprawdzi się w przypadku dużych obiektów, w których można wygospodarować odpowiednie miejsce na pralnię. Własna pralnia przynosi sporo korzyści. Przede wszystkim możesz oddawać do czyszczenia mniejsze partie tekstyliów w porównaniu z praniami przemysłowymi. To Ty decydujesz, kiedy włączasz pranie, jakich chemikaliów używasz, w jakich temperaturach oczyszczasz pościel hotelową, szlafroki czy ręczniki. Dużą zaletą własnej pralni jest także wysoka staranność w świadczonych usługach. Pracownicy wiedzą bowiem, że zajmują się właśnie Twoimi tekstyliami – rzeczami, używanymi w hotelu, w którym znaleźli zatrudnienie, a nie praniem od anonimowego przedsiębiorcy. Dzięki temu zazwyczaj podchodzą do swojej pracy o wiele staranniej niż osoby z pralni przemysłowej. Korzystając z własnej pralni, unikniesz także niebezpieczeństwa zamienienia lub zgubienia pościeli hotelowej. Wszystkie czyszczone rzeczy należą bowiem do Twojego hotelu, a ryzyko ich zawieruszenia jest minimalne.

Własna pralnia hotelowa ma jednak wiele wad:

  • jest droga w utrzymaniu – spodziewaj się wysokich rachunków za wodę i prąd. Dodatkowo musisz pokryć koszty wszelkich chemikaliów, używanych do prania, a także zapłacić za pracę osobom obsługującym pralnię,
  • wymaga oddzielnego pomieszczenia, więc nie sprawdzi się w niewielkich bazach noclegowych,
  • istnieje ryzyko, że czyste pranie będzie składowane w bezpośrednim sąsiedztwie brudnego,
  • odpowiedni sprzęt do własnej pralki to ogromne koszty – nie wystarczy bowiem zakup pralki, należy pomyśleć też o suszeniu oraz maglowaniu pościeli hotelowej.

Pranie pościeli hotelowej w pralni przemysłowej

Hotele, pensjonaty czy restauracje zazwyczaj korzystają z usług wodnej pralni przemysłowej. Rozwiązanie to, jak i wszystko inne, ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie zaletą prania usługowego są jego koszty – w tym przypadku nie płacimy oddzielnie za pracowników oraz zużyte media czy chemikalia. Poza tym nie musimy wygospodarowywać dodatkowych pomieszczeń. Wystarczy, że udostępnimy pranie pracownikom pralni i możemy zapomnieć o problemie.

Niestety nie zawsze mamy kontrolę nad pracą osób, zajmujących się naszym praniem. Cykl oczyszczania tekstyliów składa się z 4 etapów:

  1. odbiór prania,
  2. pranie, suszenie i maglowanie,
  3. sprawdzenie stanu tekstyliów i naprawa ewentualnych uszkodzeń,
  4. dostarczenie czystego prania do hotelu.

Na każdym z tych etapów mogą wystąpić niedociągnięcia, mające wpływ na stan Twoich tekstyliów. Pranie pościeli hotelowej wymaga dużej staranności, a w pralni usługowej nie jesteśmy w stanie dopilnować każdego szczegółu.

Innym problemem jest częste zamienianie lub gubienie pościeli hotelowej. W drugim przypadku możemy liczyć na rekompensatę ze strony pralni, jednak podmianę tekstyliów często trudno jest udowodnić. Zazwyczaj sytuacja ta dotyczy ręczników, które w wielu hotelach są bardzo podobne. Z tego powodu zalecamy oznaczanie własnych tekstyliów odpowiednimi metkami, haftami czy nadrukami, które możemy dla Ciebie wykonać! Dzięki temu pranie pościeli hotelowej w pralni przemysłowej będzie o wiele bezpieczniejsze.

Zarówno posiadanie własnej pralni, jak i pranie usługowe ma swoje wady oraz zalety. Wybór zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj jednak, że czystość w hotelu to podstawa! Zadbaj o nią, a Twoi Goście z pewnością to docenią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NEWSLETTER