Hotelowy savoir-vivre, czyli jak zachować się w hotelu

hotelowy savoir vivre

Jako producent tekstyliów hotelowych i kosmetycznych doskonale wiemy, jak funkcjonują poszczególne bazy noclegowe. Zdajemy sobie również sprawę z tego, że nie każdy na co dzień przebywa w hotelach, a panujące tam zasady oraz zwyczaje mogą być dla niektórych sporym zaskoczeniem. W tym artykule opowiemy Wam o hotelowym savoir-vivre. Dowiecie się także, czego spodziewać się w poszczególnych miejscach oraz jakie opłaty możecie ponieść za korzystanie z dodatkowych udogodnień. Zapraszamy do lektury!

Rezerwacja noclegu

Zanim wybierzesz się do wybranego hotelu, zadbaj o rezerwację pokoju. Możesz zrobić to za pośrednictwem internetu lub telefonicznie. Zanim dokonasz rezerwacji, dokładnie zapoznaj się z opisem danego miejsca noclegowego. Zwróć uwagę, czy szczegóły, podane na stronie pośredniczącej w rezerwacjach, zgadzają się z tym, co znajdziesz na stronie internetowej danego hotelu. W przypadku wątpliwości możesz swobodnie wysłać wiadomość do obsługi hotelowej lub zadzwonić, by dopytać o ważne dla Ciebie kwestie.
Podczas rezerwowania pokoju zwróć uwagę na jego cenę. Warto porównać tę samą ofertę na wielu stronach internetowych oraz w witrynie samego hotelu. Często zdarza się, że rezerwacja bezpośrednia jest tańsza. Niektóre hotele prowadzą politykę gwarancji najniższej ceny. Oznacza to, że jeśli na stronie pośrednika odnajdziesz atrakcyjniejszą ofertę niż na stronie hotelu, możesz liczyć na zniżki lub nawet darmową dobę.
Pamiętaj, że niektóre rezerwacje są bezzwrotne i bez możliwości dokonywania bezpłatnych zmian. Dokładnie zapoznaj się z ofertą, zanim się na nią decydujesz. Niektóre rezerwacje należy opłacić z góry, inne dopiero na miejscu. Wiele zależy od polityki hotelu oraz wybranego pośrednika.

Wyposażenie pokoju

Wyposażenie pokoju zależy głównie od liczby gwiazdek, które ma wybrany obiekt. Im więcej gwiazdek, tym lepszej (ale też droższej) obsługi możemy oczekiwać. W luksusowych hotelach odnajdziesz w pokoju wszystko to, czego potrzebujesz – od darmowej wody butelkowanej przez zestawy do parzenia kawy i herbaty aż po suszarki, szlafroki hotelowe, kapcie czy zestawy kosmetyków renomowanych firm.
W standardowym pokoju hotelowym znajduje się oczywiście łóżko z odpowiednią pościelą, ale także telewizor czy nocna szafka z lampką. Zwykle możemy też liczyć na ręczniki hotelowe. W miejscach o wyższym standardzie odnajdziemy również czajnik (zestawy do parzenia kawy i herbaty są już w większości takich miejsc), telefon, szafę, a także minibarek. Należy pamiętać, że wszystko, co znajduje się w minibarku, jest dodatkowo płatne. Niektóre hotele wyposażone są w mechanizmy, które naliczają opłaty już wtedy, gdy jedynie wyjmiemy daną butelkę z chłodziarki. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych opłat, poproś obsługę o opróżnienie minibarku, wyłączenie płatnej telewizji oraz zablokowanie połączeń wychodzących z hotelowego telefonu.

Hotelowy savoir-vivre

Kiedy zatrzymujesz się przed wejściem do hotelu lub zostawiasz auto na hotelowym parkingu, wkraczasz w świat, rządzący się swoimi prawami. Savoir vivre takiego miejsca zależy przede wszystkim od jego standardu. W hotelach luksusowych możesz zostawić swój bagaż przy wejściu, a obsługa zajmie się dostarczeniem go do zarezerwowanego pokoju. W innych przypadkach musisz zająć się nim samodzielnie, chyba że pracownicy sami zaoferują Ci pomoc. Pamiętaj, że obsługa hotelowa w luksusowych hotelach będzie dbała o Twoje dobre samopoczucie, ale ich pracę warto wynagrodzić sowitym napiwkiem. Zwykle jest to ok. 10-20 zł lub 5 EUR.
Wiele hoteli oferuje swoim gościom możliwość skorzystania z basenu, spa oraz restauracji. Udając się na wypoczynek w dwóch pierwszych miejscach, pamiętaj o odpowiednim stroju. Nie przechadzaj się po korytarzach w kostiumie kąpielowym czy ręczniku hotelowym. Korzystanie ze szlafroka hotelowego jest dopuszczalne. Pamiętaj także o odpowiednim obuwiu – spacer na boso nie jest mile widziany.
W restauracji także obowiązuje pewien dress code. Jeśli myślisz o spożyciu obiadu zaraz po wizycie na basenie, koniecznie pamiętaj o przebraniu się! W miejscach ekskluzywnych nie wypada pokazywać się w dresie, kapciach, krótkich spodenkach czy z odsłoniętymi ramionami.
Powyższe kwestie oczywiście nie wyczerpują tematu zachowania się i pobytu w hotelach, jednak mogą stanowić dobrą podstawę. Mamy nadzieję, że dzięki nim będziesz nieco swobodniej czuć się w bazach noclegowych. Do zobaczenia na urlopie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

NEWSLETTER